فلسفه و عرفان

روح چیست؟

اثبات وجود روح

روح چیست

روح همان نفس ناطقه آدمی است که انسان با آن انسان میشود و از حیوانات متمایز. وجود روح از هزاران سال پیش در فطرت بشر به اثبات رسیده بود. افلاطون معتقد بود که جایی هست به نام نفسستان و نفس ها و روح ها در آنجا قرار دارد و وقتی بدن جنینی در شکم مادر به مرحله ای میرسد که میتواند روح را بپذیرد از آن نفسستان روح ها یک روح به او ارسال میشود. البته این نظریه افلاطون توسط فلاسفه بعد از او رد شده است.

روح همان چیزی است که خداوند در خصوص خلقت انسان میگوید که از روح خودم در او دمیدم. (نفخت فیه من روحی) پس روح خاصیت الهی دارد و به هیچ وجه فیزیکی نیست. روح انسان همواره وجود دارد و پس از مرگ نابود نمیشود و در کالبد دیگری به حیات خود ادامه میدهد.

در آیه ۸۵ سوره اسراء آمده است که :  وَیَسْأَلُونَکَ عَنِ الرُّوحِ ۖ قُلِ الرُّوحُ مِنْ أَمْرِ رَبِّی وَمَا أُوتِیتُمْ مِنَ الْعِلْمِ إِلَّا قَلِیلًا

به معنی اینکه:

و از تو درباره‌ى روح مى‌پرسند. بگو: روح از امور پروردگارم (و مربوط به او) است و جز اندکى از دانش به شما نداده‌اند.

یعنی خداوند حتی به پیامبر خود هم اسرار شگفت انگیز روح را نمیگوید و میگوید اگر مردم از تو در باره روح پرسیدند بگو آن چیزی است از جانب پروردگارم.

حال در قرن بیست و یکم ببینید که پروفسور آناتومی چگونه در برابر سوال در مورد روح ابراز ناتوانی می کند و با این حال مطمئن است که روح وجود دارد و روح انسان به قوه اراده و آفرینش الهی بوجود آمده است.

آراسپ کاظمیان

میان عاشق و معشوق هیچ حائل نیست - تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز (حافظ)
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا