اجتماعیروزانه

قدرت تحریم

قدرت تحریم در دستان مردم است

قدرت تحریم

خیلی تمایل نداشتم که در سایتم به مسائل اقتصادی بپردازم. اما از آنجا که مسائل اخیر کشور باعث فشار به هموطنان و گاهی درگیری آنها به بیماری کووید ۱۹ و مرگ آنها انجامیده است، تصمیم گرفتم این مقاله را بنویسم.

در زمانی که در حال نگاشتن این متون هستم قیمت مرغ در ایران به حدود کیلویی ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان رسیده است و مردم از ترس اینکه ممکن است قحطی بیاید و … در صف های طویل می ایستند و حاظرند کرونا بگیرند ولی مرغ را به قیمت گزاف خریداری کنند. متاسفانه جهل عوام در این موضوع حرف اول و آخر را میزند و من این قضیه را خیلی به گردن دولت و نظام و … نمی اندازم بلکه مقصر اصلی خود مردم و دوم دلالان و واسطه ها هستند.

اینکه میگویند تحریم ما را خودکفا میکند و …. حرف کاملا بیهوده ای است. تحریم میتواند ملتی را خودکفا کند که آن ملت در دانش و تکنولوژی از دنیا عقب نباشد. مثلا کشور ژاپن در جنگ جهانی کاملا نابود شد، اما به دلیل داشتن دانش فنی در چند دهه توانست اقتصاد خود را احیا کند. این در حالی است که در ایران هنوز بعد از شصت سال موتور پیکان بر روی وانت مونتاژ میشود و موتور پراید که متعلق به سال ۱۹۸۴ است بر روی خودروهای دیگر سوار میشود، و صنعت خودرو سازی ما توان ساخت پلتفورم ندارد. سمند را بر روی پلتفورم پژو ۴۰۵ میسازد و میگوید خودروی ملی. یا خودرو تندر ۹۰ را را سالها تولید میکند و تنها تواناییش تغییر چراغهای آن است و گمان میکند که ماشین جدیدی ساخته است.

برای همین است که فشار حداکثری ترامپ بر روی مردم ایران اثر بسیار مخربی داشت و مقام رهبری در یکی از سخرانی هایشان گفتند شما که مردم را با فشار حد اکثری مواجه میکنید جنایتکار هستید و این سخن کاملا درست است در ادامه مدارکی ارائه میکنم که ببینید تحریم چگونه ارزش پول ملی را نابود کرده است.

قیمت مرغ دست خود مردم است

اینکه مرغ هم اکنون به قیمت بیش از حد رسیده است از جهل عوام و عدم اتحاد مردم ناشی میشود. اتحادی که حدود صد و بیست تا صد و سی سال پیش در زمان ناصرالدین شاه بسیار قوی و بیشتر بود.

مرغ یک کالای فاسد شدنی است

تصور کنید اگر تمام مردم مرغ و مواد غذایی فاسد شدنی را با اتحاد همه و همه تحریم میکردند چه اتفاقی رخ می داد؟ البته همیشه تعداد انسان های جاهل بیشتر از عاقل است و جاهلان به فکر شکم خود هستند. اما فرض کنیم در یک مدینه فاضله زندگی میکنیم و مردم با هم در اتحاد کامل هستند.

قیمت مرغ گران میشود. هیچ بحث اینکه مردم توان خرید مرغ را دارند یا ندارند هم مطرح نیست. مردم متحد نمیخواهند زیر بار زور بروند.

همه تصمیم میگیرند که برای مدت یک یا دو ماه مرغ نخوردند و از مواد پروتئینی دیگر مانند کشک و پنیر و ماست استفاده کنند اما مرغ را تحریم کامل کنند. در نهایت مرغ ها که تاریخ مصرف دارند رو فساد خواهند گذاشت، و دلالان و واسطه ها باید مرغهای فاسد را جلوی سگ بیاندازند و یک تومان هم عایدشان نمیشود و همه متضرر و ورشکست میشوند، آن وقت است که حاضر میشوند مرغ را به کمترین و نازلترین قیمت بفروشند، حتی خیلی پایینتر از قیمت مصوب. در غیر اینصورت ضرر هنگفتی خواهند کرد، پس سود کم بهتر از ضرر زیاد است.

تحریم توتون و تنباکو

اما معمولا مردم نادان بیشتر از مردم دانا هستند. حدود یکصد و اندی سال پیش در جنبش تنباکو که آن را در انحصار انگلستان قرار میداد، یکی از مراجع تقلید به نام میرزای شیرازی فتوایی صادر کرد که از این پس استعمال توتون و تنباکو حرام میباشد. آن زمان این کمپین های اینترنتی نبود، اما مردم متدین تر از امروز بودند و این فتوا چنان مانند بمب صدا کرد که تا حرم سرای خود ناصرالدین شاه قاجار هم نفوذ کرد و زنان حرم سرا قلیان ها را شکستند، و وقتی ناصر الدین شاه علت را جویا شد، زنان حرم سرا گفتند همان کسی که ما را به تو حلال کرد، امروز استعمال توتون و تنباکو را حرام کرد. انگلیسی ها به اهداف خود نرسیدند و حتی این مقدمه ای شد برای جنبش مشروطه در ایران.

تحریم کالاهای انگلیسی در هند

یکی از راه های مبارزه گاندی با هندی ها برای آزاد سازی هند از انگلستان تحریم کالاهای هندی بود. اول از همه هم از خودش شروع کرد، اگر عکس های جوانی گاندی را ببینید شخصی تقریبا تپل بود که کروات زده بود و کت شلوار میپوشید. همه لباس های خود را از تن به در کرد و یک کرباس به دور خود پیچید و از یک صندل هندی به عنوان پاپوش استفاده کرد و گاهی حتی پا برهنه بود. و بسیار لاغر اندام و نحیف شد. اما جنبشی را در هند به وجود آورد که از یوغ استعمار انگلیس خارج شدند.

تحریم خرید کالاهای فرانسوی

در همین دو سه هفته پیش که نشریه شارلی ابدو  کاریکاتور اهانت آمیز در خصوص پیامبر اکرم (ص) کشید. مردم ملسمان دنیا تضاهراتی را برپا کردند و این تظاهرات که اروپا تا سنگاپور و مالزی کشیده شد، یک شعار مهم داشت، تحریم کالاهای فرانسوی.

امانوئل مکرون که پیشتر گفته بود ما به کشیدن کاریکاتور ادامه میدهیم، در یک چرخش صد و هشتاد درجه ای موضعی دیگر اتخاذ کرد و سخنرانی های بسیار کرد که گند و کثافت شارلی ابدو رو از فرانسه جدا کند و رسما گفت که کالاهای فرانسوی را بخرید.

حال ای مردم ایران !
شما از تحریم خرید یک مرغ و گوجه فرنگی برای مدت یک ماه بر نمی آیید؟ !!!

تحریم خودرو

هیچ شک و شبه ای در این امر نیست که قیمت خودرو در ایران توسط یک گروه مافیایی مشخص میشود و زور هیچ ارگانی به آنها نمیرسد. اما تنها مردم میتوانند صنعت خوردو را به حالت قبل برگردانند.

واردات خودرو به طور ناگهانی بسته شد.  هیچ کس نمی توانست ثبت سفارش برای خودرو انجام دهد.

شورای رقابت با ریاست آقای رضا شیوا مسخره ترین انجمن در کشور است که رقابت را بین دو خودروساز عمده در کشور یعنی ایران خودرو و سایپا راه انداخته است.  تصور کنید جام جهانی فوتبال است و فقط دو تیم در آن حضور دارند ، آیا این رقابت است؟  جلوی واردات خودروهای خارجی را میگیرند و میگویند شورای رقابت. البته خودرو های بنجل و بی کیفیت چینی در ایران مونتاژ میشود.

قیمت خودروهای داخلی و خودروهای خارجی در دو سال اخیر یازده برابر شده است. برای اثبات این موضوع سند کمپانی خودرو خودم را ارائه میکنم.

سند خودرو

همانطور که مشاهده میکنید من یک خودرو ۲۰۷ را به قیمت ۴۲ میلیون تومان خریدم . البته این به زمان بیست سال پیش بر نمیگردد، اگر تاریخ را ببینید فروردین ۹۷ است و ما هنوز در سال ۹۹ هستیم.
در این دو سال خودروهایی مانند مزدا ۳ نیو که چند نسل بعد از آن هم در دنیا آمده قیمتش ۱۱۸ میلیون بود که به یک میلیارد و صد میلیون رسیده است. و مثلا خودروی پرادو مدل ۲۰۰۵ که متعلق به ۱۵ سال پیش است که در کشور های دیگر قیمت چندانی ندارد، قیمتی نزدی دو میلیارد در ایران پیدا کرده است.

دلیل:  مردم ایران متاسفانه به خودرو به چشم کالای سرمایه ای نگاه میکنند و نه کالای مصرفی. همین دید را هم نسبت به مسکن دارند.
در حالی که نمیدانند خودرو تصادف میکند مستهلک میشود ، و قدیمی میشود و بعد از بیست سال اگر گوشه خیابان بگذارند دزد آنها را نمیبرد.

آن شخصی که در این آشفته بازار میرود و چهارصد میلیون پول ماشین ۲۰۷ میدهد گمان میکند که سرمایه گذاری کرده است، ولی پول ندارد لاستیک ماشین خود را عوض کند، پول ندارد روغن ماشین خود را عوض کند. به این مساله میگویند فقر فرهنگی،

خب وقتی هم یک خودرو ارزان قیمت میشود چهارصد میلیون، آن آپارتمانی که در آن زمان در تهران ششصد میلیون بود دیگر نمیتواند ششصد میلیون تومان باشد. میشود ۴ میلیارد ، ۵ میلیارد و نسبت به همان اجاره ها بالا میرود و عده ای از مردم بینوا مجبورند پشت بام خانه ها را اجاره کنند و آنجا چادر بزنند. اگر گورخوابی در سالهای پیش مختص معتادان کارتون خواب  بود، امروز زندگی در پشت بام ها مختص کسانی شده است که قبلا میتوانستند یک آپارتمان کوچک اجاره کنند.

اقتصاد مثل دانه های زنجیر به هم متصل است.

مافیای خودرو هم برای فریب مردم به شیوه های مختلفی دست میزنند. مثلا اینکه ما با هر کارت ملی یک خودرو میدهیم. هدفی که اعلام میکنند این است که طرف با یک کارت ملی صد خودرو نخرد و احتکار کند ولی در واقع مردم حریص میشوند که وای چه چیز مهمی ! من حتما باید از این موقعیت برای خودم استفاده کنم!

یا طوری وانمود میکنند که ما خودروهایمان انقدر مهم و خاص هستند که باید با قرعه کشی به مشتریان بدهیم. همه اینها حرص مردم جاهل را بر می انگیزد و نتیجه اش میشود آپارتمان متری پنجاه میلیون در تهران و  اجاره پشت بام ! تمام افرادی که در این دوره نمیتوانند جلوی خود را بگیرند و خودرو میخرند، امیدوارم وجدانشان بیدار شود که در لرزیدن آن بچه ای که در چادر در بالای پشت بام خوابیده است شریک است.

مراجع تقلید این روزگار هم قدرت مراجع تقلید زمان قاجار را ندارند که فتوا دهند که خرید خودرو حرام است و تازه اگر هم این قدرت را داشتند مردم این دوره آن دین و ایمان مردم صد سال پیش را ندارند.

پس ای کسانی که امروز خودروهای بنجل چینی و ایرانی را میخرید و نمیتوانید خرید خودرو را تحریم کنید، شما که نمیتوانید دو هفته مرغ نخورید.  اولا بدانید که قیمت خودرو در نهایت چنان سقوط خواهد کرد که همه شما متضرر میشوید و میفهمید که فریب مافیای خودرو را خورده اید و از همه مهمتر شما مسبب شکم گرسنه کودکان و سرما کشیدن آنها در پشت بام ها هستید.

اما من تحریم میکنم و  #من_نمیخرم   قدرت تحریم در دستان من است.

سیستم مافیایی که بر روی صنعت خودرو و مسکن چنبره زده است. حتی در خبرگزاری ها قیمت های خودروها را بسیار بالاتر عنوان میکند تا شما ندانید که خودرو ارزان شده است.  دلیل ارزانی خودرو کاهش قیمت دلار و انتخاب جو بایدن می باشد. البته مافیای خودرو در ایران این عوامل را به دلیل دو هفته تعطیل بودن بخاطر کرونا میداند که شما فریب بخورد و گمان کنید که خودرو بعد از این جریانات دوباره گران میشود. 

هم اکنون به تاریخ ۹ آذر قیمت فروش خودروی ۲۰۶ تیپ دو ، در کارخانه ۱۱۰ میلیون و ۱۱۱ هزار تومان ذکر میشود و قیمت آن توسط مافیای خودرو که در خبرگزاری ها هم نفوذ دارند ۱۷۲ میلیون ذکر شده است. دقت کنید که قیمت واقعی این خودرو چیزی بین سی تا سی و پنج میلیون تومان باید باشد. 

حالا اگر میخواهید بدانید نمایشگاه دارها از تحریم خودرو چه ضرری کرده اند و از بیم آنکه خودرو ارزانتر نشود به چه قیمتی خودرو را به فروش گذاشته اند. به قسمت زیر دقت کنید. شاید تعجب کنید.  ما برای مثال همان خودروی ۲۰۶ تیپ دو را در نظر میگیریم. همانطور که میدانید بخاطر اینکه بازار آشفته باشد و قیمت ها بالاتر رود دستور داده اند که هیچ سایتی قیمت ها را درج نکند. اما سایت باما که بزرگترین سایت آگهی خودرو آنلاین است برخی قیمت ها را توافقی و برخی را محو نشان داده است. شما میتوانید طبق شیوه زیر قیمت واقعی این خودرو و خودرو های دیگر را ببینید. البته قیمت هایی که خود سایت باما به عنوان قیمت روز ارائه میکند نیز همان قیمت ۱۷۲ میلیون باند مافیایی خودرو در کشور است. 

ابتدا وارد سایت bama.ir شوید و خودرو پژو ۲۰۶ تیپ دو را انتخاب کنید. 

قیمت های محو شده باما


حال یک نفر که قیمت گذاشته را پیدا کنید و بر روی قیمت آن راست کلیک کنید و در مرورگر کروم گزینه Inspect را بزنید. 

حالا در قسمت راست صفحه گزینه قیمتی که با کد های CSS محو شده را واضح ببینید. 

به فلش قرمز نگاه کنید این همان قیمت است که کد CSS که آن را Blur کرده نشان داده است. 
یعنی آن قیمت دلالها و مافیا که ۱۷۲ میلیون تومان ذکر شده که هیچ، حتی طرف ده میلیون تومان زیر قیمت کارخانه آگهی کرده است که فقط بتواند بفروشد. 
حالا خیلی ها دنبال یک کارت ملی هستند که بروند و به قیمت کارخانه ثبت نام کنند و چند سال بعد همین خودرو که در آن سال قدیمی شده را بخرند !!!! چرا؟ چون فکر میکنند قیمت ۲۰۰ میلیون است و اینها هشتاد میلیون سود کرده اند !!!

حال شما که این مقاله را خواندید، و دیدید که با نخریدن مردم ، حالا به هر دلیل چه فشار اقتصادی، چه کرونا و …. قیمت این خودرو که نزدیک سیصد میلیون شد به صد میلیون رسید، نمیتوانید با تحریم عاقلانه خودرو قیمت آن را به سی میلیون تومان برسانید؟ آیا واقعا نمیتوانید شش ماه یا یک سال صبر کنید؟ تا به شما اثبات شود کمپین نخریدن خودرو چگونه معجزه میکند؟   آیا نمیتوانید صبر کنید؟   دلیل اینکه میگویم شش تا یک سال تحریم صنعت خودرو ، به این دلیل است که خودرو کالای مصرفی (البته در ایران به جهل سرمایه ای) است که فاسد شدنی نیست، بلکه مستهلک میشود، تصادف میکند، قدیمی میشود و ….  ولی قیمت مرغ با یک تحریم سه چهار هفته ای یقینا جواب میدهد. اگر گمان میکنید این مقاله سودمند بود به هر طریق ممکن آن را به هر کس که میشناسید بفرستید یا شفاهی بگویید.  شما در سایت باما حتی قیمت خودروهای خارجی را هم میتوانید ببنید. و ببینید که چه ولبه شویی آنجا حاکم است یکی خودرو پرادو مدل ۲۰۱۲ را قیمت زده یک میلیارد و ششصد و یکی همان پرادو شش سیلندر چهاردر ولی مدل ۲۰۰۶ را با کارکرد بالاتر قیمت زده دو میلیارد و دویست میلیون !!!!!  اینها همه از بی کفایتی وزارت صمت است و همین سیاست که به مافیای خودرو و دلالان فرصت میدهد که وقتی قیمت ها را نمیزنند. هر کس هر قیمتی که خواست بزند. 

و این داستان قدرت تحریم در ممکلت ماست که در دستان مردم است و هرگز از آن استفاده نمی کنند چون یا به اتحاد باور ندارند یا به این مطالبی که در مقاله نوشته شد.  

آراسپ کاظمیان

میان عاشق و معشوق هیچ حائل نیست - تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز (حافظ)
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا