فلسفه و عرفان

شک من به حدیث امام صادق و پاسخ استاد دینانی

لاحول و لا قوه الا بالله

شک من به حدیث امام صادق و آزاد اندیشی دکتر ابراهیمی دینانی در پاسخ

در گذشته ای نه چندان دور من در جهل مرکب خود غوطه ور بودم و به قول برخی زندگی مدرن و پیشرفته ای داشتم و در مکتب پوزیتیویسم غربی غوطه می خوردم، اتصال به اب کر و معرفت الهی آرزویی دست نیافتنی بود، اما چه می توان گفت که خداوند تبارک و تعالی وقتی چیزی را از انسان می گیرد چیزی را به او عطا میکند، و من شدم یکی از پنج شاگرد خاص حکیم و استاد غلام حسین ابراهیمی دینانی.

از شاگردان برجسته علامه طباطبایی، امام خمینی و هانری کوربن. بی شک اگر سلسله اسلاف این فیلسوفان اسلامی را دنبال کنیم به ملاهادی سبزواری و محبوب تاریخی من صدرالمتالهین ملاصدرای شیرازی خواهیم رسید. تمامی این اساتید مکتب صدرایی و وحدت وجودی را دنبال میکردند و لاجرم من نیز باید این راه را ادامه دهم تا روزی که فانی فی الله شوم و به لقاء معشوق واقعی که ازلی و ابدیست برسم.

در فلسفه شک مقدمه یقین است

در فلسفه میتوانیم به هر چیزی حتی ذات اقدس الهی شک کنیم ، آنچنان که امام محمد غزالی با آنکه فیلسوف نبود و در واقع دشمن فلاسفه بود در وجود خداوند شک کرد و از شک به یقین رسید و رنه دکارت فرانسوی به وجود خود شک کرد (نظریه دوالیزم) و با شک دستوری خود وجود خدا را ثابت کرد.

وقتی دکتر از شک من متوجه شد با اشتیاق گفت از کفر نترس و هر چه میخواهی بگو! چشمانش برق میزد، میدانست مرز بین کفر و ایمان باریک است. (مانند مرز بین عشق و نفرت)

سوال کفر آمیزم را پرسیدم و با پاسخ حضرت استاد به یقین رسیدم که امام پیرو ارسطو نیست! اگر بود باید در روایت شک کرد و این ضرری بود که مجلسی با صد و ده جلد کتاب بحار الانوار به تشیع زد و هر چه دستش آمد در بحار الانوار ریخت و آشفته بازاری از احادیث جعلی درست کرد.

مکالمه من و استاد دینانی خالی از لطف نیست:

درون خلوت ما غیر در نمی‌گنجد

برو که هر که نه یار منست بار منست

سعدی

برچسب ها

‫۲ نظرها

 1. سلام استاد کاظمیان، من اگر از ایلام بیام تهران میتونم استاد رو از نزدیک ببینم؟ شما چقدر فلسفه خوندین که در این حلقه راه یافتید؟

  1. با سلام،
   گمان نکنم. البته میتونین تو کلاسهای دوشنبه انجمن. حکمت و فلسفه اسم بنویسید و دکتر را از نزدیک ببینید، اما آن کلاس ها هفتاد هشتاد نفر در یک سالن بزرگ هستند و خیلی مفید نیست.
   من مطالعات فلسفی تا حدی داشته ام ولی نه خیلی زیاد، بیشتر از نیروی تعقل و تفکر خودم استفاده کردم، حضرت استاد مرا از ادامه تحصیل در دانشگاه تهران رشته فلسفه منع کردند و گفتند خروجی امروز دانشگاه های ایران حتی دانشگاه تهران چیزی جز جهل نیست.

   اینکه من چطور وارد این حلقه شدم، نمیدانم! از درد فراوان جهل و ظلم روزگار در اوایل دهه نود به خدا پناه بردم و بقیه را خودش جور کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید

بستن
بستن