اجتماعیروزانه

خودرو نخرید

جهل مردم، سود سرشار به مافیای خودرو

صنعت خودرو در ایران دست مافیا است

مقاله ای که خواندنش را نباید از دست بدهید

یک زمانی که واردات آزاد بود میگفتند بنز و بی ام و در انحصار خانواده نوریانی است. یعنی نوریانی یک شبکه مافیایی درست کرده بود که اگر کسی مثل من یا شما میخواست خودرو بنز و بی ام و وارد کند زیر پاهای نوریانی له میشد.

اما طولی نکشید که قوانین مسخره و خنده دار وضع کردند که ماشین مثلا ۳۰۰۰ سی سی نمیتونه وارد  کشور بشود. چرا؟ مصرفش بالاست ! مصرفش در کجا بالاست در ایران. کشوری که رو نفت و گاز خوابیده است ! آلایندگی دارد ! ولی مثلا پراید و این تاکسی های فرسوده سمند و پژو ۴۰۵ تو خیابان ها آلایندگی ندارند.

این ها قوانینی هست که فقط تو ایران وضع شده است اگر هر جای دنیا بروید و بگویید ماشین فلان قدر سی سی مجوز ورود به کشوری را ندارد شما و کشور و دولتتان را مورد تمسخر قرار می دهند.

این اولین حرکت در جهت گران شدن خودروهایی با حجم موتور بالای دو هزار و پانصد سی سی بود. کسانی که دوست داشتند ماشین پر قدرت تری سور شن حالا باید پول بیشتری می پرداختند.

رضا شیوا و شورای رقابت

یادمه اولین بار رضا شیوا را در مراسم عزاداری دکتر خلیلی عراقی رئیس سابق دانکشده علوم اجتماعی دانشگاه تهران که در منزل پدری دکتر خلیلی عراقی برگزار میشد دیدم. دخترش را هم آورده بود و پز دخترش را میداد که فلان دانشگاه فلان چیز خوانده است و من و دوستم در حال کار کردم برای مراسم ظهر تاسوعا بودیم فکر میکنم سال ۹۴ بود، با هم گفتیم اینها خودشان را مسخره کرده اند.

تعرفه های نزدیک صد در صد با دلار آزاد روی خودرو های خارجی می بندند و دو خودروساز داخلی یعنی ایران خودرو و سایپا را میگویند با هم یه قل دو قل بازی کنید.

رقابت بین دو خودروساز که محصولات بیست ، سی سال پیش را به صورت بزک شده تولید میکنند ، مانند انتخابات و صندوق رایی است که تنها یک کاندیدا دارد!

دولت دوم آقای روحانی، دولت فساد اقتصادی

دولت دوم آقای روحانی ، خروج آمریکا از برجام و فشار به شرکت های اروپایی باعث بالا رفتن نرخ ارز در کشور شد. وقتی اقتصاد کشور دچار مشکل شود فساد مثل قارچ میروید و زیاد میشود. امروز یک قطره نفت ایران را حتی دوستان ایران مثل هند و چین و روسیه نمیخرند! قیمت دلار به بالای ۲۵ هزار تومان رسیده است و نکته دیگری نقدینگی را از جیب مردم به جیب دولت یا به جیب دلال ها سرازیر میکند و آن نکته جهل مردم است. ابتدا با راه انداختن بورس دولت سهام پتروشیمی ها و بسیاری از منابع دولتی را در بورس به مردم فروخت و پول مردم را گرفت، سپس بورس فروکش کرد و قیمت همه چیز بالا رفت و بیشتر از همه خودرو و ملک.

جهل مردم بزرگترین دلیل بدبختی خود مردم

وقتی مسائل را نظر عقلی آنالیز میکنیم میبینیم که جهل مردم بزرگترین دلیل بدبختی خود مردم است. مردم ما توان تشخیص آن چیزی که در آینده اتفاق میوفتد ندارند. مثلا امروز که دلار ۲۵ هزار تومان است مردم در صرافی ها صف بسته اند که دلار بخرند !!!! باورش سخت است ، ولی مردم میخواهند دلار بخرند ! چرا؟ چون فکر میکنند که دلار گرانتر میشود و سود میکنند. وقتی تقاضا زیاد میشود بله دلار برای مدتی گران میشود ولی بعد فروکش میکند. همانطور که حالا چه سه هفته است بورس فروکش کرده است و مردم که هجوم برده بودند برای خرید سهام های دولتی و حقوقی و حقیقی در بورس.

حالا در سر و کله خود میکوبند و نمیدانند که اگر بلند مدت سرمایه گذاری در بورس کنند ضرر نمیکنند.

باری همانطور که جهل مردم باعث افزایش قیمت ارز شد، همین جهل مردم باعث افزایش قیمت ملک و خودرو شد.

به نحوی که وقتی ایران خودرو یا سایپا محصولات خود را پیش فروش کردند با قیمت های گزاف ، حدود بیست الی سی هزار خودرو پیش فروش شد، ولی برای این مقدار دو میلیون نفر از مردم ثبت نام کردند !! یعنی دو میلیون نفر از مردم ایران به خودرو به چشم سرمایه گذاری نگاه میکنند نه کالای مصرفی.

خودروی ۲۰۷ صفر که من سال ۹۷ خریدم

سند خودرو

تصویر برگ کمپانی خودرو را گذاشته ام. لطفا باز کنید و به چیزهایی که با رنگ قرمز نوشته شده نگاه کنید. سال ۹۷ دو سال و نیم پیش است ، ۳۰۹ سال پیش نیست و حالا زمان اصحاب کهف نیست. چطور این خودرو که من با تمام امکاناتش خریدم ۴۲ میلیون تومان امروز در بازار آزاد رینگش را برداشته قالپاق جایش گذاشته اند ، کروز کنترلش را برداشته اند و آن را ۳۰۰ میلیون تومان دارند به شما میفروشند؟  و مردم برای خرید همین خودرو له له میزنند که مبادا گرانتر شود ! خودروی اپتیمای هیبرید که در آن زمان که من این ماشین را خریدم ۱۷۰ میلیون تومان بود شده است یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان شده است.

ای مردم ایران ! شما را چه شده است ! چه چیزی توی مغز شما کوبیده اند. باور کنید که اگر این ارابه های مرگ را و ماشین های چین کومونیست را نخرید، اینها به التماس میوفتند و قیمت ها ده ها میلیون زیر قیمت کارخانه میشود ! چطور توانستند عقل شما را نابود کنند !

از نظر من خرید هر گونه خودرو در شرایط فعلی از نظر عقلی حرام است. اگر روحانیونی که روزی تنباکو را حرام کردند تا انگلیس ضرر کند و کاسه کوزه را جمع کند امروز سکوت کرده اند، ما که در مقام حکم شرعی دادن نیستیم ، حکم عقلی می دهیم هر کس خودرو خریداری کند خائن به وطن است.

در صورت تداوم عدم خرید ، واردات دوباره باز خواهد شد و ایرانیان مانند تمام مردم دیگر جهان حق دارند از خودروهای خارجی با کیفیت انتخاب کنند و کسی که خودروی ایرانی میخواهد باید بهای واقعی آن که همان سی یا چهل میلیون تومان برای یک خودروی ۲۰۷ که امروزه به ۳۰۰ میلیون میفروشند بپردازد.

حافظ شیرازی چه زیبا گفت:

حسنت به اتفاق ملاحت جهان گرفت

آری به اتفاق جهان می‌توان گرفت

اما مردم  امروز ایران هیچ اتحاد و همبستگی و اراده ملی ندارند و از ماست که بر ماست، در محافل مینشینند و همه چیز را گردن دولت و رژیم می اندازند ولی از جهل مرکب خود بی خبرند. به اتفاق جهان که نمیتوانند بگیرند هیچ، قیمت خودرو را نمیتوانند از دست دولت و مافیای خودرو و دلالان بازار جدا کنند.

راستی آیا میدانید که از یک صد و چهل سال پیش تا امروز قیمت یک باکس کبریت در سویس یک فرانک است؟

ما کجاییم و ملامت گر بی‌کار کجاست

 

آراسپ کاظمیان

میان عاشق و معشوق هیچ حائل نیست - تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز (حافظ)
دکمه بازگشت به بالا
مجوز کپی مطالب این سایت را ندارید.