خانه » فلسفه و عرفان » عقل زنان ناقص است

عقل زنان ناقص است

نکات مهم:  

۱- اگر یک فمینیست هستید این پست را مطالعه نکنید چون توسط یک آنتی فمینیست نگاشته شده است. 

۲- اگر خانم هستید و کامنت دادید و کامنت شما منتشر نشد با من تماسی نگیرید، احتمالا از حوزه ادب خارج شده اید و کامنت شما هرگز منتشر نخواهد شد.

۳- اگر خانم هستید و بیماری قلبی، سابقه سکته و … دارید این پست را نخوانید، من مسئولیتی در این خصوص نخواهم داشت.

۴- این پست نظرات شخصی من و گروهی از اهل فلاسفه می باشد و سعی شده است با سخن بزرگان و آمار علمی ثابت شود، دشمنی با جنس مونث بخاط ناقص العقلی وجود ندارد. 

عقل از دیدگاه فلسفه

 ابتدا باید تعریفی جامع و کامل از عقل و تعقل داشته باشیم تا وقتی میگویم که عقل زنان دچار نقصان است منظورمان چیست؟ از نظر روانشناسان عقل در انسان مانند عقل در حیوان در مغز رخ میدهد، حرکت نورون های الکتریکی در مغز و انتقال اطلاعات باعث یادگیری، تعقل و … میشود . اما از نظر فلسفی عقل ، توسط نفس یا روح انسانی رخ میدهد و حرکت سلول ها مغزی تنها یک وسیله برای تعقل نفس است. وقتی از ناقص بودن عقل زن سخن میرود، منظور ناقص بودن عقل قدسی که در نفس و روح رخ میدهد است نه حرکت نورون های مغزی ! ما از واژه عقل قدسی که در کلیات میکند در برابر عقل معاش که عقل محاسبه گر و ریاضی است استفاده میکنیم. پس منظور ما از عقل ، عقل فلسفی است که درک کلیات و درک متافیزیک و مجردات میکند و بر پایه استدلال و براهین قوی شکل گرفته است.

عقل از دید مردمان امروزی

وقتی از سخن نقص عقل زنان با دکتر دینانی سخن گفتیم بلافاصله ایشان گفت این مطالب را در جایی بازگو نکنید، دنیای امروز خوشش نمی آید، و دیگر سخن اینکه گفت اگر این مطالب را بیان کنید آنها بلافاصله خواهند گفت: شما پدرسوخته ها مردها نگذاشتید ما پیشرفت کنیم ! دنیای امروز دنیای فمینیستی و برابری زن و مرد است. اما قضیه پایین تر بودن عقل زنان نسبت به مردان از زمان خلقت آنها مطرح بوده است. امروزه در یوتیوب دانشمندان در این باره تحقیق بسیار کرده اند که چرا تعداد زنان دانشمند بسیار کمتر از مردان است، و مطالبی را بیان کرده اند مانند حجم و بزرگتر بودن سایز مغز در مردان، که البته این از نظر فلاسفه رد است. چراکه اگر اینگونه باشد مغز فیل بسیار بزرگتر از مغز انسان و مغز نهنگ بسیار بزرگتر از مغز فیل است ولی آنها نمیتوانند تعقل کنند. بنابراین بزرگتر بودن حجم مغز در مردان هیچ تاثیری در این قضیه ندارد و ما معتقد هستیم که این نفس و روح انسان است که تعقل میکند و مغز تنها یک واسطه است. اینکه چرا مغز زنان در تعقل امور عقلایی کلی ناتوان است، ما نمیدانیم و نمی توانیم دلیلش را بشناسیم، شاید در کتب آسمانی بتوان دلیلش را یافت که خداوند گفته است که از جنس شما برای شما زنانی آفریدیم که با آنان آرامش یابید و نسل شما ادامه یابد. بنابراین خلقت زن به عنوان یک انسان برای تکمیل مرد بوده است و نه یک موجود مستقل از مرد. البته این تنها یک نظریه است، من نمیخواهم مانند روانشناسان وارد چرایی این مساله شوم. تنها میتوانم با سخن بزرگان و ارائه جامعه آماری اثبات کنم که عقل زنان کمتر از مردان است. همین ! اما اینکه چرا!  دلیلش با خداوند است و نه من.

زنان در چه چیزهایی از مردان برترند

بدون شک زنان در احساسات از مردان بسیار قوی تر هستند و این احساسات بیشتر محسوس هستند تا معقول. مواردی هستند زن با حواس پنجگانه درک میکنند. احساسات فیزیکی و نه متافیزیک. زنان این توان را دارند که احساسات را در مردان تحریک کنند و برای این کار از تکنیک هایی مانند گریه، یا حتی دروغ گفتن و حربه و فریب استفاده میکنند.

نکته دیگر که در طی هزاران سال به صورت تجربی کشف شده است ولی هنوز علم چیزی برای آن نیافته است این است که زنان در تحمل درد و رنج جسمی و روحی بسیار بسیار قوی تر از مردان هستند. اگرچه ممکن است بخاطر احساسات قوی خود این دردهای روحی و جسمی را نمایان کنند یا بگریند و در تحمل آنان بسیار قوی تر مردان هستند! مردان معمولا دردها در درون خود مخفی میکنند و این باعث آزار درونی بیشتر آنها میشود.

مدارکی در خصوص نقصان عقلی زنان در علوم مختلف

اگر صادقانه بخواهیم مطرح کنیم علم جهان بر روی اندیشه مردان میچرخد. از دو هزار و پانصد سال پیش و پیدایش فیلسوفان توحیدی مثل سقراط و افلاطون و ارسطو تا فیلسوفان و حکما و عرفای اسلامی مانند فارابی، ابن سینا، با یزید بسطامی، ابوسعید ابولخیر، ابولحسن خرقانی، فردوسی، محی الدین ابن عربی، ابن رشد، حافظ، مولانا، سعدی، شمس الدین محمد تبریزی ، حسین ابن منصور حلاج، سهروردی، شیخ بهایی، میرداماد، ملاصدرا و فلاسفه به نام غربی مانند، رنه دکارت، کانت، هگل، نیچه، مارتین هایدگر، شوپنهاور، هانری کوربن و …. همه مرد بودند، در این میان زنان فیلسوف و اهل اندیشه نیز بوده اند مانند سوزان باشلار که پدرش هم فیلسوف بود ولی فیلسوف به نامی نبودند و حتی اندیشه های قوی نداشتند و قائل به انفصال علم بودند در حالی که تمامی فیلسوفان درجه یک به اتصال علم در طول زمان قائل بودند. اما در عرفان هرگز راهی نداشتند. بجز شخصی به نام رابعه که در صدر اسلام بود، و پروین اعتصامی که تنها اندیشه های عرفانی داشت اما عارف نبود. عقل زن نمیتواند خلوص و فانی فی الله شدن را در مکتب وحدت وجود صدرایی درک کنند. چیزی که حسین منصور ها را بر سر دار داد.

و اما در خصوص علوم دنیایی:

اگر جایزه نوبل را در صد سال گذشته به عنوان یک جایزه علمی قابل استدلال در نظر بگیریم ، زنان در این زمینه آنقدر اندک بوده اند که می توانیم حضورشان را نادیده بگیریم:

در بین سال های ۱۹۰۱ تا ۲۰۱۵ حدود ۸۲۵ مرد توانسته اند جایزه نوبل را مال خود کنند در حالی که تنها ۴۹ زن توانستند این جایزه را در زمینه های مختلف ببرند. و توجه کنید که از سال ۱۹۰۰ تا به امروز سه جریان بسیار قوی فمینیستی در جهان رخ داده است.

نمودار قرمز نشانگر تعداد زنانی می باشد که جایزه نوبل را دریافت کرده اند.

تنها ماری کوری توانسته است در رشته فیزیک و شیمی دو جایزه نوبل را کسب کند. مربع های قرمز پرنگ تعداد زنهایی هستند که موفق به اخذ جایزه نوبل در جهان شده اند.

مدارک در خصوص جوایز نوبل به اندازه کافی مستدل هستند که دیگر سخن زیاده نگوییم. اما حقیقت این است که حتی در قرن اخیر که آموزش آزاد حق زن و مرد بوده است نتیجه از نمودار ها مشخص است.

سخن بزرگان در مورد ناقص العقلی زنان

ارسطو

« مرد ذاتا برتر است و زن حقیر و ناچیز. یکی دستور می دهد و دیگری از آن پیروی می کند. این اصل ضروری برای نوع بشر است… . مرد ذاتا برای دستور دادن ساخته شده نه زن؛ درست همچون کهنسالان که بر نوجوانان کم تجربه برترند… .همان طور که سقراط می گوید: شجاعت و عدالت مرد و زن با هم برابر نیست؛ شجاعت مرد در فرمان دادن است و شجاعت زن در اطاعت کردن.»

ارسطو همچنین معتقد است که زنان از نظر اخلاقی هم در مراتب پایین تری از مردان قرار دارند. مردان"روح" اند و زنان صرفا "جسم" اند.

حضرت علی ابن ابیطالب (ع)

معاشرالنّاس ان النساء نواقص الایمان نواقص الحظوظ نواقص العقول

ای مردم ،زنها از ایمان و ارث و خرد کم بهره هستند

این خطبه هشتاد نهج البلاغه بسیار معروف است، چون بعد از جنگ جمل فرموده شده است، اخباریون آن را منتسب به عایشه میدانند و نه همه زنان، اما علی باهوش تر از این بود که نداند مطلبی که میگوید در تاریخ ثبت میشود. در زیر نمونه هایی دیگر از سخنان علی (ع) را می آورم، اگرچه در سایت های مذهبی بیشتر سعی کرده اند که ماست مالی کنند ولی حقیقت امر گفته شده است و عاقلان در میایبند:

نامه ۱۴ نهج البلاغه:

و زنان را با آزار رساندن به آنها بر میانگیزید،هر چند دشنام به شرافت و بزرگواری شما داده،به سرداران و بزرگانتان نا سزا گویند،زیرا نیروها،جانها و خردهای ایشان ضعیف و سست است حتّی در زمانی که زنان مشرک بودند ما را گفته بودند که از آنها دست باز داریمدر زمان جاهلیت اگر مردی زنی را با سنگ یا چماق میزد،بر اثر آن،او را و بعد از او فرزندانش را سرزنش می نمودند/

نامه ۳١ نهج البلاغه:

از مشورت کردن با زنان بپرهیز،زیرا ایشان را رایی سست و عزمی نا توان است با پرده نشینی،نگاه آلوده شان را راه ببند که سخت گیری در پرده نشینی آنان،ماندگاریشان را افزون کند. خارج شدن زنان از خانه بدتر نیست از اینکه کسی را که به او اطمینان نداری به خانه در آوری(یعنی هر دو اینها به یک اندازه میتواند خطرناک باشد)اگر توانی کاری کنی که جز تو را نشناسند،چنان کن کاری که بدور از توان اوست بدو مسپار زیرا زن چون گل ظریف است نه پهلوان خشنگرامی داشتن او را از حدمگذران و او را به طمع میانداز چندان که دیگری را شفاعت کندزنهار از رشک بردن و غیرت نمودن نابجا،زیرا سبب میشود که زن درستکار به نادرستی افتدو زن به عفت آراسته را به تردید کشاند.

حکمت ۵٨ زن چون کژدم است که شیرین است گزیدن او

حکمت ١١٩  غیرت زن کفر است و غیرت مرد ایمان است

حکمت ١۳١  جهاد زن خوشرفتاری با شوهر و اطاعت از اوست

حکمت ٢٢٧  بهترین خو های زنان بدترین خو های مردان است که تکبر و ترس و بخل باشد. پس هر گاه زن متکبره باشد،سر فرود نمی آورد و هر گاه بخیل و زفت باشد مال خود و شوهرش را نگاه می دارد و هر گاه ترسو باشد از آنچه به او رو آورد می ترسد و دوری می گزیند. (من خود با یکی از این زنان ترسو صحبت داشته ام که بی پرده از ترس دنیاییش و زندگی اش سخن گفت)

حکمت٢۳٠همه چیز زن بد است و بدتر چیزی که در اوست این است که مرد را چاره ای نیست از بودن با او.

در تمام خطبه ها و نامه ها کلمه عام النّساء به کار برده شده و این نشان می دهد که عموم زنان مورد نظر علی ابن ابیطالب بوده اندبنابراین این توجیه که در واقع روی صحبت با گروه خاصی از زنان بوده است،به هیچ وجه قابل قبول نیست.

حکیم ابولقاسم فردوسی

زن و اژدها هر دو در خاک به –   جهان پاک از این هر دو ناپاک به

زنان را همین بس بود یک هنر –  نشینند و زایند شیران نر

چو زن زاد دختر دهیش به گرگ – که نامش ضعیف است و ننگش بزرگ

پس پرده هر که دختر بود –  اگر تاج است بداختر بود

به کاری مکن نیز فرمان زن – که هرگز ندیدی زنی را رایزن

چون نقش وفا و عهد بستند – بر نام زنان قلم شکستند

دل زن را دیو هست جای – ز گفتار باشند جوینده رای

چه خوش گفت شاه جهان کیقباد – که نفرین بد بر زن نیک باد

ز کار زن آید همه کاستی – خجسته زنی کو ز مادر نزاد

 

حکیم نظامی گنجوی

زن از پهلوی چپ گویند برخاست – کسی از چپ، راستی هرگز ندیده

نخواهی یافت اندر هیچ برزن – وفا در اسب و در شمشیر و در زن

به گیلان درچه خوش گفت آن نکوزن – مزن زن را چو خواهی زن، نکو زن

مزن زن را ولی چون برستیزد – چنانش زن که هرگز برنخیزد

بسیار جفای زن کشیدم – در هیچ زنی وفا ندیدم

 

حکیم سنایی غزنوی

چون کردی مشورت با زن –  خلاف زن کن ای نادان
حمله با شیر مرد همراه است – حیله کار زن است و روباه است
از بدی های زن مشو ایمن –  گرچه از آسمان نزول کند
آنکه را دختر است جای پسر – گرچه شاه است، هست بداختر
اشتقاقش ز چیست دانی زن –  یعنی آن قحبه را به تیر بزن

 

سعدی شیرازی

در خرمی بر سرایی ببند –  که بانگ زن از آن برآید بلند
ز بیگانگان چشم زن کور باد – چو بیرون شد از خانه در گور باد
یکی گفت کس را زن بد مباد – دگر گفت در جهان زن خود مباد

مولانا جلال الدین محمد بلخی

هر بلا که در جهان بینی عیان –  باشد از شومی زن در هر مکان
نفس خود را زن شناس و زان بتر – زان که زن جزء است و نفست کل شر

اوحدی

زن چو مار است، زخم خود بزن –  بر سرش نیک زن که بد بزند

خاقانی

سنگباران ابر لعنت باد –  بر زن نیک تا به بد چه رسد

ناصر خسرو 

به گفتار زنان هرگز مکن کار-  زنان را تا توانی مرده پندار
زنان چون ناقصان عقل و دینند  – چرا مردان ره آنان گزینند ؟

فخرالدین اسعد گرگانی

زنان درآفرینش ناتمام اند – ازیرا زشت کام و زشت نامند
دوکیهان گم کنند از بهر یک کام  – چو کام آید نجویند از خرد نام
بود مهر زنان همچون دم خر  – نگردد آن ز پیمودن فزون

رهی معیری

نه تنها نامراد آن دل شکن باد –  که نفرین خدا بر هر چه زن باد
نباشد در مقام حیله و فن –  کم از ناپارسازن، پارسازن

ملاصدرای شیرازی

و از عنایات الهی در خلقت زمین، تولد حیوانات مختلف است… که بعضی برای خوردن اند… و بعضی برای سوار شدن و زینت… و بعضی برای بار کشیدن… و بعضی برای تجمل و آسایش… و بعضی برای نکاح و آمیزش و خداوند برای شما از جنس خودتان همسرانی قرار داد و بعضی برای تهیه ی پوشاک و خانه و اثاث… (منبع: الحکمه المتعالیه فى الاسفار العقلیه الاربعه، ج‏7، ص: ۱۳۷)

پ.ن : البته از نظر ملاصدرا او انسان را از نظر فلسفی حیوانی میدید در مقابل جماد و نبات.

نیچه

زن را با حقیقت چه کار! از ازل چیزی غریب تر و دل آزار تر و دشمن خو تر از حقیقت برای زن نبوده است- هنر بزرگ او دروغگویی و بالاترین مشغولیتش به ظاهر و زیبایی است. بیایید ما مردان نیز اقرار کنیم که درست همین هنر و همین غریزه را در زن دوست می داریم و ارج می نهیم. مایی که کارو بار دشواری داریم و برای سبک کردن خویش نیاز به آمیزش با موجوداتی داریم که در زیرِ دستان و نگاه ها و حماقت های ظریف شان، جدیت و گرانی و ژرفی ما جنون آسا به نظرمان آید.

و اما معروف ترین جمله نیچه راجع به زنان این جمله است:

(( به سراغ زنان می روی، تازیانه ات را فراموش نکن.زرتشت این جمله را همچون هدیه ای از یک پیرزن به نصیحت می شنود. ))

 

شوپنهاور

تنها مشاغلی که زنان را به جد مجذوب و سرگرم می سازد، عشق و چشم و هم چشمی است و هر آنچه به البسه و زر و زیور و رقص و امثال آن مربوط باشد.

 

پیامی از نگارنده (آراسپ کاظمیان) : بانوان مذهبی و سانتی مانتال گرامی اگر خونتان از این پست من زن ستیز به جوش آمده است، یک لیوان آب خنک بخورید و در سایت های مذهنبی مثل تبیان و …. جملات معروف در مورد زنان را سرچ کنید، تا هزاران هزار برابر پست من مطالب مختلف از غربیان و شرقیان از کافران و متدینان در مدح خود ببینید که چطور برای رسیدن به جسم شما و بهره بردن از لذت جنسی چطور پاچه خواری کرده اند. من تنها به این مساله از دید عقل و فلسفه نگاه کردم، خواه به نگاه شما خوش آمده باشد و خواه بد!

و به عنوان حسن ختام پست، عکسی که اکنون به دستم رسید را پست میکنم تا ببینید وقتی دین و قرآن در دست این زنان فوق لیسانسه علوم قرآنی میوفتد چه چیزهایی از تویش در می آورد، کاری که فقط از یک عقل زنانه بر می آید. باید آن دانشجو و استاد راهنمایش را در آتش سوزاند:

همچنین ببینید

عاقلان نقطه پرگار وجودند

تفسیر فلسفی من از بین عاقلان نقطه پرگار وجودند ولی …. هنوز بسیاری معتقدند که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.