اجتماعیروزانهفرهنگی

نسل ترک ها از مغولان است

طرفداران پان ترکیسم بدانند که نسلشان از مغلولان است

نسل ترک های ایران و آذربایجان ترکیه از نسل مغولان است

این مقاله صرفا جهت مقابله با جهل و نادانی پان ترکیسم ها نگاشته شده است و جنبه نژاد پرستانه ندارد.

قبل از ای هر چیز باید بگوییم که ایرانیان در هشتصد سال پیش و اوال حکومت خوارزمشاهیان همگی پارسی زبان بودند ، در تبریز به فارسی سخن میگفتند. شمس الدین محمد تبریزی که بیست سال از مولانا بزرگتر بود تنها به پارسی سخن میگفت.

اما چه شد که به تدریج زبان قسمت شمال غربی ایران و کشور آذربایجان کنونی و قسمت بزرگی از ترکیه به زبان ترکی سخن گفتند؟ ریشه این زبان در کجاست؟

حمله مغولان به ایران

در زمان سلطان محمد خوارزمشاه چنگیز خان مغول در اوج قدرت بود. وی بزرگی از چین را به تصرف درآورده بود و نیازی نداشت به ایران حمله کند. با ایران ابتدا از سر دوستی وارد شد، زمانی که در اولین نامه به سلطان خوارزمشاه وی را پسرم خطاب کرد او برآشفت ولی مشاوران وی او را آرام کردند. چنگیز تجارت با خوارزم شاهیان را شروع کرد.

پس از مدتی هیات بلند مرتبه ای از تجار مغول با هدایای زیاد به دربار خوارزمشاهی وارد شدند، بدخواهان در گوش شاه کردند که اینان همه جاسوس هستند. شاه ایران هم همه را کشت و سرهای آنان را برای چنگیز بازپس فرستاد و این آغاز حمله مغولان به ایران بود.

مغولان خونخوار و وحشی بودند

چنگیز و دیگر فرماندهان سپاه مغولان به سربازان خود ، گوشت و خون خام میدادند تا آنها بخورند و وحشی شوند. آنها در حمله به ایران آن زمان که شامل افغانستان و تاجیکستان و … میشد حتی به سگان و گربه ها نیز رحم نکردند و هر چیز را سر راه خود میدیدند با تیر و کمان و شمشیر به کام مرگ میفرستاند. بسیاری از کتابخانه های بزرگ ایران در آن زمان به آتش کشیده شد. ضربه ای که مغولان به ایران زدند حتی از حمله اعراب و عمر خلیفه دوم به ایران و حمله اسکندر مقدونی به ایران مخربتر و وحشیانه تر بود.

سرانجام ارتش ایران از مغولان شکست خورد و مولانا و شمس به قونیه که تحت تملک روم شرقی بود پناهنده شدند. مغولان تحت تاثیر فرهنگ ایرانیان مسلمان شدند ولی خوی وحشیگری در ژنتیک آنان باقی مانده بود. بسیاری از آنان در شمال غربی ایران و کشور آذربایجان و ترکیه امروزی سکونت کردند و زبان ترکی متولد شد ، همچنین ازدواج آنان با ایرانیان ، چهره مناطق ترک زبان ایران و ترکیه و آذربایجان را تغییر داد. تغییرات ژنتیکی باعق تغییر رفتار در ایرانیان مغول تبار شد. که این تغییرات در ظاهر هم کاملا مشخص است. در  زیر تصاویری ترکان ایران و ترکیه میبینید. گوشه های چشم به سمت بالا کشیده شده، و گونه ها برامده است و گاه لبها و دهان ها کوچک، چهره ای که از تصاویر و نقاشی هایی که از پادشاهان مغول بجا مانده و همچنین خود افرادی که امروزه در مغولستان ساکنند بسیار شبیه است.

سردیس چنگیز خان مغول

چنگیز خان مغول
چنگیز خان مغول

به گونه ها و پلک بالا و نحوه قرارگیری چشمان که گوشه های چشم بالاتر است اما نه آنقدر که مثل ژاپنی ها آنها را چشم بادامی بنامیم.

حال به برخی از ترکان امروزی که از خوانندگان بازیگران، افراد معمولی ، در قسمت ترک زبان ایران، آذربایجان و ترکیه هست نگاه کنید و تشابه را پس از هشتصد سال و صدو بیست سال سلطنت بر این خاک  و ازدواج های پیاپی مشاهده کنید:

این تنهاه یک مثال کوچک بود، دقت کنید که این تصاویر حاصل هشتصد سال ازدواج و زاد و ولد و تغییرات ژنتیکی رخ داده است و هنوز اگر به استخوان بندی صورت ، گونه ها، پلک های چشم مخصوصا پلک بالا و کشیدگی کوشه چشم به سمت بالا دقت کنید تشابه زیادی را میبینید. تشابهی که هرگز در ایرانیان دیگر مثلا کسانی که در اصفهان و شیراز و جنوب ایران ساکن هستند نمی بینید. وجود رواج نام های مغولی در ترکیه امروزی مانند تیمور، و تموچین گواه دیگری بر این مطلب است.

ترکان مغول یک صد و بیست سال بر ایران تحت نام دوره ایلخانیان به ایران حکومت کردند و اما خوی خونخواری و غارتگری در آنان هرگز از بین نرفت چنان که حافظ چنین میسراید که:

فغان کین لولیان شوخ شیرین کار شهر آشوب

چنان بردند صبر از دل که ترکان خوان یغما را

حافظ به صراحت گفته است ترکان سفره ها و خوان ها را به یغما و سرقت میبرند!

از طرفی در اوایل حمله مغولان به ایران، که مولانا را وادار به ترک دیار به قونیه کرد، حتی پس از وفات مولانا ، پسر مولانا شعرهایی که سروده است به زبان فارسی است. پس مولانا سلطان ولد از کودکی در قونیه متولد و رشد یافته بود، این نشان میدهد که در آن زمان زبان رسمی قونیه و روم شرقی پارسی بوده است.

نمونه شعر سلطان ولد پسر مولانا:

برخیز از این جهان پر ننگ
بیرون ز زمانه ساز آهنگ
جز شربت عشق را مکن نوش
جز دامن عشق را مزن چنگ
می‌سوز چو آهن اندر آتش
تا ز آینهٔ دلت رود زنگ

 

بررسی زبانشناسی ترکی

خانواده زبانی هندواروپایی با بیش از پنج هزار سال سابقه بزرگترین خانواده زبانی جهان میباشد که زبان پارسی هم جزو آن گروه می باشد و نه تنها جزو آن گروه بزرگ است. بلکه خانواده زبان هندو ایرانی خودش یک سرشاخه جدا و بسیار قدرتمند زبانی به شمار می رود.

تمام رنگها در نقشه بالا نشانگر جاهایی است که زبانشان زبان هندو اروپایی است. البته در آنطرف نیمکره زمین نیز کلا به زبانهای این خانواده بزرگ سخن می گویند. چین و بالای آن یعنی مغولستان را نگاه کنید، بیرنگ است همچنین کشورهای عرب زبان بی رنگ هستند، شمال غربی ایران نیز که ترک زبان هستند بی رنگ است و همچنین ترکیه و عراق . اما چرا رنگ سرمه ای که نشانگر زبان های هندو ایرانی است در قسمت شمالی عراق و سوریه و ترکیه مشخص است.

بله درست حدس زدید، زبان کردی از زیر شاخه های زبان فارسی می باشد ، که قسمت شمال عراق در اقلیم کردستان و اربیل زبان رسمی است و همچنین ترک های ترکیه که به پ ک ک معروف هستند، اما در آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل ، و حتی زنجان و قزوین نشانی از زبان هندو ایرانی نمی بینید چون آنان ترک زبان هستند. اجازه دهید نگاهی دقیقتر به این مساله بیاندازیم.

همانطور که در جدول میبینید رنگ بنفش و آبی خانواده زبانی هندو اروپایی هستند. رنگ بنفش خانواده زبانی Iranian هستند با تمام زیر شاخه های کردی، لری، گیلکی و …. که تمام افغانستان و تاجیکستان و قسمتی از ازبکستان را در برگرفته است. اما باز کله گربه نقشه ایران و تریکه و قسمت شرقی دریای خزر خاکستری است، رنگ خاکستری را نگاه کنید، در جدول چه نوشته: Turkic و درست در همسایگی این خانواده زبانی رنک سبز فسفری را مشاهده میکنید، در نقشه نگاه کنید: Mongolian ! زبان مغولی اصل است که با زبان ترکی در یک خانواده قرار گرفته است و آن خانواده Altaic می باشد و جالبتر اینکه در شمال غرب ایران در کشور آذربایجان کنونی، هم شما شاهد رنگ سبز فسفری هستید یعنی همان نژاد مغول اصل با زبان مغولی! و جالبتر اینکه قسمت هایی از چین کره و ژاپن همه از همین خانواده زبانی هستند !

پس به بزرگانی مثل شهریار تبریزی ، یا صائب تبریزی خرده مگیرید که چرا دیوان هایشان به زبان پارسی سروده شده است، اگر حیدربابای شهریار را کنار بگذارید بزرگترین دیوان غزل و شعر پارسی معاصر از شهریار به زبان پارسی شیوا سروده شده است، آنان می دانستند که زبان ترکی یک زبان الکن و ناقص و بازمانده نسل چنگیزخان مغول است.

خوبان پارسی گوی بخشندگان عمرند

ساقی بده بشارت، رندان پارسا را

(حافظ)

خطاب به پان ترک های نژادپرست: هیچ وقت به یک زبان الکن ناقص که از هجوم بیگانگان بر سرزمینتان حاکم شده است افتخار مکنید. همانگونه که ما به زبان عربی که هزار و چهارصد سال پیش بر زبان پارسی ما تاخته است افتخار نمی کنیم.  ماحصل حمله مغول به ایران، جهل و کشت و کشتار و خونریزی و وحشیگری بود، این مایه افتخار نیست.  آراسپ کاظمیان

امتیاز به مقاله

امتیاز به مقاله

امتیاز به مقاله

خلاصه امتیاز

امتیاز کاربر: ۴.۳۲ ( ۲۱ رای)
برچسب ها

‫۲۰ نظرها

 1. اینکه شما می گوییدنژاد ترک که در ترکیه وجوددارد وفقط مربوط به مشهد ترکیه یا بعضی نواحی وجوددارد فکرنکنم فقط به جای خاصی باشد بلکه ژن ترکان یامغولان همه جاپخش شده من از سیرجان شهرستان کرمان این مطلب را مینویسم در اقوام ماهم این نژاد شکل گرفته ومن هروقت به آنها نگاه میکنم قیافه شبیه به مغولان هست البته هیچکس نمیگه شبیه ترکان یامغولان هستند میگن شبیه ژاپنی ها هستند بالاخره ماخودمان هم نفهمیدم که ریشه مان ازکجاست ولی هممون درواقع یکی هستیم ودر پیشگاه خداوند متعال مسئول

  1. فرمایش شما کاملا صحیح است. در خود کشورهای مجاور مغولستان این رگه وجود دارد. من کاملا مخالف با نژادپرستی و فاشیسم به هرگونه مخالفم، اما توجه کنیم که این فاشیسم توسط داخلی های افراطی پان ترکیسم ها وجود دارد و من این مقاله را بر ضد آنان نوشتم. که خیلی به زبان ترکی خود نبالند، در این مملکت تبریز محد تمدن بوده است قبل از آنکه ترک زبان باشد، ایرانی و پارسی زبان و از قوم آریایی بودند، شمس الدین محمد تبریزی عارف بزرگ قرن هفتم متعلق به تبریز است، صائب تبریزی هم ، حتی در شعرای امروزی اگر شهریار را سرآمد شعرای آن خته بدانیم، بجز حیدر بابا و چند شعر کوچک ترکی بزرگترین و زیباترین غزل های دیوانش فارسی است. این نشان از غنای زبان فارسی که از خانواده هندواروپایی می باشد دارد.
   در مورد جنسیت، ایرانیان بیشتر ژن آریایی دارند، منظور از ایرانیان ایرانیان این مرز جغرافیایی نیست، ایرانیان در افغانستان و پاکستان و هند و عراق نیز همین ژن را دارد ولی در طی هزاران سال ازدواج ها با افوام دیگر ژن های دیگر نیز آمیخته شده است و همانطور که میدانید در مشهد خودمان در قسمتی از طبق این چهره مغولی کاملا مشهود است یا برخی از افراد در ازبکستان یا ترکمنستان ، اما در مورد اصل و نسب من تعصبی ندارم. به قول سهراب سپهری نصبم شاید به زنی فاحشه در شهر بخارا برسد.

    1. بله همین آقای رجب اردوغان فکر احیای امپراطوری عثمانی را در سر می پرواند و کسانی که به ترکیه مسافرت کرده اند از تعداد زیاد نامهای مغولی مانند: چنگیز، تموچین، تیمور و …. تعجب میکنند.
     برخی از آذری های ما از نژاد مغول هستند که از چهره شان مشخص است ولی بسیاری مغول نیستند و تنها زبانشان را که پارسی بوده از دست داده اند. من یقین دارم که هشتصد سال پیش شمس تبریزی کاملا به زبان پارسی سخن میگفته، اصلا تبریز آن زمان پارسی بوده است. در مقالات شمس هیچ کلمه ترکی یا آذری یافت نمیشود. از نظر زبان شناسی هم زبان ترکی یا آذری جزو خوانواده زبانی ضعیف هستند. بزرگترین غزل سرای معاصر ما شهریار تبریزی یا صائب تبریزی به جز چند مثنوی مثل حیدر بابا چند صد هزار بیت خود را به پارسی سروده اند. چرا؟ اگر ترکی زبان برتر بود، چرا شعرای ترک زبان پارسی میسرایند؟

     من هنوز در تعجب آن کامنتی هستم که گفته بود زبان پارسی لهجه سی و سوم عربی است. یعنی باید این آدم را از پا به درختی آویزان کرد تا از جهل خود به درآید.

    2. بله همین آقای رجب اردوغان فکر احیای امپراطوری عثمانی را در سر می پرواند و کسانی که به ترکیه مسافرت کرده اند از تعداد زیاد نامهای مغولی مانند: چنگیز، تموچین، تیمور و …. تعجب میکنند.
     برخی از آذری های ما از نژاد مغول هستند که از چهره شان مشخص است ولی بسیاری مغول نیستند و تنها زبانشان را که پارسی بوده از دست داده اند. من یقین دارم که هشتصد سال پیش شمس تبریزی کاملا به زبان پارسی سخن میگفته، اصلا تبریز آن زمان پارسی بوده است. در مقالات شمس هیچ کلمه ترکی یا آذری یافت نمیشود. از نظر زبان شناسی هم زبان ترکی یا آذری جزو خوانواده زبانی ضعیف هستند. بزرگترین غزل سرای معاصر ما شهریار تبریزی یا صائب تبریزی به جز چند مثنوی مثل حیدر بابا چند صد هزار بیت خود را به پارسی سروده اند. چرا؟ اگر ترکی زبان برتر بود، چرا شعرای ترک زبان پارسی میسرایند؟

     من هنوز در تعجب آن کامنتی هستم که گفته بود زبان پارسی لهجه سی و سوم عربی است. یعنی باید این آدم را از پا به درختی آویزان کرد تا از جهل خود به درآید.

 2. تمام مطالب این مقاله از نظر علمی صحیح هست. البته خود زبان مغولی ریشه ای از زبان چینی است که چند هزار سال سابقه دارد. البته سابقه دلیل بر کارآمدی زبان نیست، حتی چینی ها و کره ای ها مالایی ها ، ژاپنی های امروزی زبانشان از نظر ادبیات غنی نیست و زبانشناسان دانشگاه UCLA آمریکا به این نتیجه رسیده اند که از چند هزار سال پیش چینی ها بیشتر با فونیم ها از خود صدا در می آورند تا کلمه واضح بگویند و این صداها را میفهمند. زبان مغولی و ترکی هم همینطور هست آوا ها و کشیدگی Vowel ها بسیار در این زبان زیاد است. به گونه ای که در لهجه های مغولی و چینی اگر شخصی به شهر دیگری از چین سفر کند زبان آنها را نمیفهمد و آنها با چینی استاندارد و Simplified باید صحبت کنند تا زبان هم را درک کنند.
  این بد آوایی در زبان ترکی هم وجود دارد، برعکس شیرینی لهجه در زبان های فارسی مثل اصفهانی، یزدی، جنوبی، شیرازی ، بختیاری و …. ترک زبانانی که پارسی را با لهجه ترکی تلفظ میکنند از نظر بسیاری بسیار بد و چندش آور حرف میزنند.

  1. صفای اصفهانی هم ظاهرا بعد از سیصد سال از حمله مغول وحشیگری ترک ها را دیده که این را سروده:

   دل بردی از من به یغما، ای ترک غارتگر من

 3. شاید هم واسه همین میگن از ترک ها دکتر بگیرین بهشون دختر ندین. چون مردان ترک واقعا وحشی هستند و وحشیگری و تحجرشون رو پشت غیرت قایم میکنند. من دو تا از خواهر هام شوهر ترک داشتند جفتشون کارشون کشید به طلاق.

  خودم اما شوهرم تهرانی هست و خدا رو شکر در این چند سال حتی یک مشکل نداشته ایم.

  1. به نظر من اینها خیلی دلیل نمیشه، بله نسل مغول وحشی و خونخوار بودند ولی ما الان هشتصد سال پس از آن دوران هستیم، ازدواج های مختلف با اقوام ایرانی الاصل اصالت و ژنتیک ترکانی که از نسل مغول بوده اند را تغییر داده است. اول اینکه این ژن ها به حد زیادی تغییر یافته البته در علم ژنتیک تغییرات تا چند میلیون سال هم هنوز رگه هایی از نخستین ژن ها را در خود دارد، ولی ترک ها که همه مغول نبوده اند. همین تبریز در قرن هفتم نه مغولی در آن وجود داشت و نه زبانشان مغولی بود. دست نوشته های بزرگانی چون شمس تبریزی این ادعا را ثابت میکند که زبان نه تنها تبریز حتی قسمت بزرگی از فلات آناتولی پارسی بوده است.

  2. خواهر عزیزم خانم زیبا اسکندری ، خدا رو شکر که با یک آقای فارس زبون ازدواج کرده اید امیدوارم خوشبخت بشین . بله هر کسی که دختر به این ترک های وحشی داده صد درصد کارش به طلاق کشیده ، من چندین خانواده می شناسم که دختر به ترک های تبریز داده اند کمتر از سه ماه نشده کارشون به جدایی و طلاق کشیده .

 4. هیچکدوم از این حرفا هاتون ریشه نداره چندتا دروغ گو که دشمن ترک ها هستند جمع شدن اینجا یه تاریخی از خودشون اینجا درست کردند و خودشونم نششتن بحث کردن که آره فلان شاعر اینو گفت فلان شاعرو اونو گفت فلانکس اینطوری بوده فلانی اونطوره ترکا زبانشونن قوی نیست پارسی قویه که سی و سومین زبان از لهجه ی عربیه اصلا زیان محسوب نمیشه معنی پارسیرم که همتون میدونید دیگه نیازی نیست تا همینقدرشم کافیتونه بیشتر از این جوابتونو نمیدم چون جواب ابلهان خاموشیست

 5. ترکان در منطقه وسیعی در جنوب سیبری از مشرق تا دریای خزر زندگی میکردند و مغول ها در منطقه مغولستان فعلی و هیچ دلیلی برای هم نژاد بودن آنها وجود ندارد ضمنا تسخیر ایران به وسیله قوم ترک چند قرن قبل از حمله مغول یعنی از زمان غزنویان آغاز شده و سه سلسسله غزنوی و سلجوقی و خوازمشاهیان همه از قوم ترک بودند و ترکیه کنونی نیز توسط سلجوقیان فتح شد و از چنگ یونانیان گرفته شد .ضمنا افشاریان و صفویان نیز از اقوام ترک به حساب مِی آیند .اینکه میفرمایید پس از حمله مغول زبان ترکی به منطقه آذربایجان رسوخ کرده فکر نمیکنم درست باشه .

  1. مسئله نژاد با زبان یکی نیست. در مورد قوم ترک از دیدگاه نژادی به زردپوستان مغول و حتی چین و ژاپن و کره و …. شباهت دارند شکی نیست. تمام چیزهایی که در مورد سلجوقیان فرمودید درست است.
   با اینجا دو مساله علمی مواجه هستیم، یکی نژاد ترک و دیگری زبان ترکی. در مورد زبان زبان شناسان بررسی های دقیق کرده اند اینکه میگوییم زبان پارسی زبان هندواروپایی است یک حقیقت علمی می باشد. به عنوان مثال فعل be در انگلیسی به معنای بودن در حالت سوم شخص is است و همین فعل در زمان حال ساده فرانسه est است و در فارسی “است” می باشد. یا مثلا ما میگوییم نه ، و با این نه یا no یا ne … pas در فرانسه همین ساختار را داریم. که در زبان های آلمانی و دیگر زبان های خانواده هندواروپایی مشترک است. مثلا ما میگویم “می دانم” و برای منفی کردن میگویم: “نمیدانم” این ن در زبان های دیگر هم همان است در انگلیسی not یا do not یا does not است. یا در فرانسه برای میدانم میگوییم: je sais که تلفظ میشود ژُ سه ، در حالت منفی میشود: Je n’sais که تلفظ میشد ژون سه. یعنی نمیدانم . متاسفانه من فقط به انگلیسی و فرانسه مسلط هستم و این شباهت ها در ساختار و گرامر می باشدکه چند صد زبان بزرگ دنیا را شامل میشود و خود زبان فارسی یکی از شاخه های زبان هندو ایرانی است که در لینکی که در کامنت بالا ارائه کردم توضیحات کافی است. حتی کلمات مشابه مانند، پدر Father، مادر Mother ، دختر Daghter برادر Brother که مثلا در فرانه هم همینطور هست le per یا Papa یا la mama ، پردیس و Paradise و …. بسیار است. در کامنت بالا یک نفر جاهلانه و مغرضانه زبان پارسی را لهجه سی و سوم عرب خواند.

   اما در خصوص نژاد، من معتقد هستم که نژاد آذری متفاوت با نژاد ترکی است. از شواهد برجای مانده از شهر تبریز و اطراف آن که به دوران مادها بر میگردد، ثابت میشود که قوم آذری در ایران از نژاد آریایی هستند. اما در این روزگار زبان آنان تغییر یافته و به ترکی (حالا ترکی آذری یا ترکی کشور ترکیه) تغییر یافته، این تغییر طبق چیزی که علم ثابت میکند، تحت تاثیر حمله مغولها بوده، و زبان ترکی هم خانواده زبان مغولی می باشد. البته وقتی زبان تغییر میکند به دلیل حمله و اسقرار نیروی مهاجم به منطقه ای، و بعد ازدواج ها و زاد و ولد ها ژنتیک هم کمی تغییر میکند، و چهره های مغولی که ما در برخی از آذری های خودمان و بیشتر از آن در ترک های ترکیه یا قفقاز یا ازبکستان و تاجیکستان و افغانستان میبینیم حاصل این تغییر های ژنتیکی در هشتصد سال گذشته می باشد.

   و بسیار از قوم ها بوده اند، که پس از حمله قومی غالب ، زبان و خط و فرهنگ خود را از دست داده اند. مثلا مصر، امروزه همه مصر را یک کشور عربی میدانند، اما چطور میتوان باور کرد که مثل با آن تمدن بالای ۵۰۰۰ ساله و فراعنه و …. عرب باشند؟ مصری ها هرگز از نژاد عرب نبوده و نیستند، آنها قبطی هستند که کلمه Egypt هم همان قبط است. اما هم خط خودشان را و هم زبان خودشان را از دست دادند.

   ما پس از حمله اسکندر مقدونی زبان پارسی باستان را از دست دادیم و کلمات یونانی وارد زبان شد، ولی ساختار زبان پارسی از شش هزار سال پیش هندو اروپایی بود، و به فارسی میانه تغییر کرد، و پس از حمله اعراب، متاسفانه ما خط میخی خود را از دست دادیم و خط عربی می نویسیم ولی غنای ادبی قوی زبان پارسی یکی از سر شاخه های بزرگ زبان هندواروپایی است، و بودن بزرگان چون فردوسی مانع نابودی زبان پارسی شد. به گونه ای که ما هزاران واژه عربی را از اعراب گرفتیم و فونولوژی و آوای زبان پارسی را بدان دادیم و زبان خود را غنی تر کردیم بدون آنکه ساختار زبان ما تغییر کند.
   مثلا اگر لغات عربی را از دیوان حافظ و سعدی حذف کنیم چیزی از آن باقی نمی ماند، اما همین حالا اگی یک غزل حافظ را برای یک عرب بخوانیم یا اگر به پارسی سخن بگوییم، آن عرب هیچ از سخن ما نمیفهمد.

   متاسفانه عده ای مغرضانه به پست من به دیدگاه نژادپرستانه نگاه کردند ، و برخی کامنت ها پر از فحاشی بود که من منتشر نکردم. ولی! مخاطب من آذری های ، ترک زبان و ایرانی نبوده و نیستند، مخاطب من کسانی بودند که طرفدار پان ترکیسم هستند و بخاطر نژاد بر طبل استقلال طلبی و جدایی از خاک ایران میکوبند و متاسفانه تعداد این افراد کم نیستند.

   در مورد چیزی که در خصوص صفویان فرمودید کاملا درست است، شاه اسماعیل صفویه ترک یا آذری بود، به هر حال به زبان ترکی سخن میگفت. اما در زمان شاه عباس کبیر، شاه عباس مذهب رسمی ایران را شیعه و زبان رسمی کشور را پارسی قرار داد با اینکه خودشان در دربار خودشان به آذری سخن میگفتند. این نشان از هوش و درایت یک پادشاه دارد. اگر به من بگویند سه نفر از بهترین پادشاهان و حاکمان این سرزمین را نام ببر بی شک نام شاه عباس در میان یکی آن سه تن خواهد بود.

 6. توی فارسی گوه میخوری با ه… اون حافڟ هم گوه میخوره با تو اگه ترک نبودن که الان شما فارسای بی غیرت داشتین…میدادین

  1. ببند اون چاک دهنت رو ترک ابله ! مخصوصا کامنتت رو پاپلیش کردم که مردم چاک دهن ترک ها رو ببینند. دیدم چطور تو بازی تراکتور از ما تحت ترکیه داشتین میخوردین! و پرچم ترکیه و آذربایجان رو بالا آورده بودین و سلام نظامی به ترک های ترکیه دادین که کردهای اصیل رو بکشن. به راستی که تو از نسل مغولان هستی. اون شاه عباس که تو دربارش ترکی صحبت میکرد، زبان رسمی ایران رو پارسی اعلام کرد. و سه بار با همین عثمانی ها که از گوهشون دارین میخورین جنگید و هر سه بار شکستشون داد. اون وقت توی بی غیرت گوه ترکیه و آذربایجان رو میخوری ؟ از این به بعد فحش های پان ترک های کثیف رو منتشر میکنم تا مردم بیشتر بشناسنشون. تا مردم قضاوت کنند که آراسپ کاظمیان بی غیرته یا اون حروم زاده ای که پرچم ترکیه و آذربایجان رو تو استادیوم بالا میبره و میاد اینجا دهنش رو که مثل چاه توالت میمونه باز میکنه !

   1. سلام و هزاران سلام بر شما جناب آقای آراسپ کاظمیان عزیز و بزرگوار .
    اردوغان یک فرد عقده ای ، روانی ، فاشسیت ، دیکتاتور ، نژادپرست و کودک کش است که مثل سگ از تموم کوردهای شجاع و نترس می ترسد . مرگ‌ بر اردوغان ، مرگ بر ترکیه .
    درود بر YPG , YPJ . کورد یعنی شرافت ، غیرت ، ابهت ، ناموس پرست و در کل کورد یعنی مرد به تموم معنا مرد .

 7. ای دختر خانم ها خیلی خیلی خیلی مواظب باشید با مردان وحشی ، بیسواد و الاغ ترک زبان ازدواج نکنید . به خدا قسم پشیمون می شوید .

  1. ما فارس ها یک ضرب المثل معروف داریم، شاید شما هم شنیده باشید که میگه: از ترک ها دختر بگیرین ولی بهشون دختر ندین.
   البته یک تفاوت ژنتیکی بین ترک ها و آذری ها هست. آذری ها آریایی هایی بودند که با حمله مغولان تنها زبانشان را از دست دادند. اما ژنتیک آنها آریایی هست، مثل فارس ها، بختیاری ها، لر ها ، و کردها .
   اما اونها که ترک هستند در ژنتیک ترک هستند، بیشتر در ترکیه هستند و قسمت هایی از از ازبکستان. حتی تاجیکی ها نیز آریایی هستند مانند افغان ها.
   هر روزه افراد زیادی از ترک هایی که در واقع پان ترک هستند میان و توی مقالاتی که من نوشته ام کامنت میذارند و فحاشی میکنند. در حالی که چیزهایی که من نوشته ام همه علمی است. آنها نمیگویند چرا در غرب به مولانا جلال الدین محمد بلخی میگویند ملای روم یا رومی. چون قونیه و استانبول در آن زمان در مالکیت امپراطوری روم شرقی بود. اونها هرگز نمیگن که چرا در مقالات شمس یک کلمه ترکی نیست و همه به پارسی سخن میگن.

   ترکهای تبریز اونقدر لعنتی هستند که وقتی ازشون میخوایم خرید کنیم به هیچ فارسی جواب نمیدن و میگن باید شماها ترکی حرف بزنید و من به اجبار خودم را تابع کشور دیگه جا میزنم و انگلیسی صحبت میکنم. حتی یک بار از یکی آدرس پرسیدیم مخصوصا آدرس اشتباهی داد تا ما گم و گور بشیم.

   اما من با کرد ها هم حشر و نشر داشته ام. حتی کردهایی که اهل سنت بودند. با من مثل یک برادر رفتار کردند. من فارس تهرانی نمیتونم دم از فلسفه و عرفان بزنم و حق رو زیر پاهام لگد مال کنم. ترکیه کثیفترین کشور دنیاست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید

بستن
بستن