خانه » فلسفه و عرفان » شک من به حدیث امام صادق و پاسخ استاد دینانی
آراسپ کاظمیان و دکتر ابراهیمی دینانی

شک من به حدیث امام صادق و پاسخ استاد دینانی

لاحول و لا قوه الا بالله

شک من به حدیث امام صادق و آزاد اندیشی دکتر ابراهیمی دینانی در پاسخ

در گذشته ای نه چندان دور من در جهل مرکب خود غوطه ور بودم و به قول برخی زندگی مدرن و پیشرفته ای داشتم و در مکتب پوزیتیویسم غربی غوطه می خوردم، اتصال به اب کر و معرفت الهی آرزویی دست نیافتنی بود، اما چه می توان گفت که خداوند تبارک و تعالی وقتی چیزی را از انسان می گیرد چیزی را به او عطا میکند، و من شدم یکی از پنج شاگرد خاص حکیم و استاد غلام حسین ابراهیمی دینانی.

از شاگردان برجسته علامه طباطبایی، امام خمینی و هانری کوربن. بی شک اگر سلسله اسلاف این فیلسوفان اسلامی را دنبال کنیم به ملاهادی سبزواری و محبوب تاریخی من صدرالمتالهین ملاصدرای شیرازی خواهیم رسید. تمامی این اساتید مکتب صدرایی و وحدت وجودی را دنبال میکردند و لاجرم من نیز باید این راه را ادامه دهم تا روزی که فانی فی الله شوم و به لقاء معشوق واقعی که ازلی و ابدیست برسم.

در فلسفه شک مقدمه یقین است

در فلسفه میتوانیم به هر چیزی حتی ذات اقدس الهی شک کنیم ، آنچنان که امام محمد غزالی با آنکه فیلسوف نبود و در واقع دشمن فلاسفه بود در وجود خداوند شک کرد و از شک به یقین رسید و رنه دکارت فرانسوی به وجود خود شک کرد (نظریه دوالیزم) و با شک دستوری خود وجود خدا را ثابت کرد.

وقتی دکتر از شک من متوجه شد با اشتیاق گفت از کفر نترس و هر چه میخواهی بگو! چشمانش برق میزد، میدانست مرز بین کفر و ایمان باریک است. (مانند مرز بین عشق و نفرت)

سوال کفر آمیزم را پرسیدم و با پاسخ حضرت استاد به یقین رسیدم که امام پیرو ارسطو نیست! اگر بود باید در روایت شک کرد و این ضرری بود که مجلسی با صد و ده جلد کتاب بحار الانوار به تشیع زد و هر چه دستش آمد در بحار الانوار ریخت و آشفته بازاری از احادیث جعلی درست کرد.

مکالمه من و استاد دینانی خالی از لطف نیست:

درون خلوت ما غیر در نمی‌گنجد

برو که هر که نه یار منست بار منست

سعدی

امتیاز به مقاله

امتیاز کاربر: 4.94 ( 5 رای)

همچنین ببینید

عاقلان نقطه پرگار وجودند

تفسیر فلسفی من از بین عاقلان نقطه پرگار وجودند ولی …. هنوز بسیاری معتقدند که …

۲ نظرات

 1. سلام استاد کاظمیان، من اگر از ایلام بیام تهران میتونم استاد رو از نزدیک ببینم؟ شما چقدر فلسفه خوندین که در این حلقه راه یافتید؟

  • با سلام،
   گمان نکنم. البته میتونین تو کلاسهای دوشنبه انجمن. حکمت و فلسفه اسم بنویسید و دکتر را از نزدیک ببینید، اما آن کلاس ها هفتاد هشتاد نفر در یک سالن بزرگ هستند و خیلی مفید نیست.
   من مطالعات فلسفی تا حدی داشته ام ولی نه خیلی زیاد، بیشتر از نیروی تعقل و تفکر خودم استفاده کردم، حضرت استاد مرا از ادامه تحصیل در دانشگاه تهران رشته فلسفه منع کردند و گفتند خروجی امروز دانشگاه های ایران حتی دانشگاه تهران چیزی جز جهل نیست.

   اینکه من چطور وارد این حلقه شدم، نمیدانم! از درد فراوان جهل و ظلم روزگار در اوایل دهه نود به خدا پناه بردم و بقیه را خودش جور کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.