ذات پلید

در یکی دو هفته بعد از تولد خودم در شهریور امسال اتفاقات مختلفی برای خودم و دوستم و همسرش رخ داد که از پلیدی و پستی برخی از انسان نما ها به شگفت آمدم. حتما تا به حال شنیده اید که میگویند فلانی ذاتش خراب است. هر کاری کنی ذاتش خراب است. ذاتش پلید است.

این مرا به پاسخ این پرسش واداشت که اصلا ذات چیست؟  طبق مسائلی که فلاسفه و حکما بیان می کنند ذات آن فطرت درونی انسان است که به وصف نمی آید. یعنی ما نمی توانیم راجع به ذات چیزی یا کسی حرف بزنیم. همین که کلامی بر زبان برانیم توصیفش کرده ایم، برایش صفت اورده ایم، اما خود ذات مثل یک راز غیر قابل توصیف است.

در ادبیات ما هم بارها ذات پلید با تمثیل های گوناگون به تصویر کشیده شده است مانند سعدی که میگوید "گدا اگر همه عالم بدو دهند گداست" یعنی ذاتش گداست و ما این را در دنیا می بینیم که افرادی که در مال دنیا غوطه ور هستند طبع گدایی دارند و طبع و ذاتشان تغییر نکرده  است.

حال سوال اینجاست که مگر نه اینکه خداوند از روح خود در انسان می دمد؟ و مگر نه اینکه خدا فرموده است که اگر نیاکان و پدر و مادر شما در راه نادرست گام برداشتند شما نباید از آنها اطاعت کنید. اما همان خدا از آیاتی انسان را اسفل السافلین می خواند که از پست ترین موجودات هم پست تر می شود:

انَّ الْمُنافِقینَ فِی الدَّرْکِ الْأَسْفَلِ مِنَ النَّارِ وَ لَنْ تَجِدَ لَهُمْ نَصیراً»؛در این آیه، اگرچه منافقان را در چنین جایگاه بدی می‌داند، اما قطعاً به معنای اختصاص آن به آنها نیست و افراد دیگری نیز وارد آن می‌شوند.
در روایات، برخی افراد و یا گروه‌ها، را ملحق به منافقان دانسته و جایگاه آنان را در قعر جهنم ذکر کرده است.

اما منافقان چه کسانی هستند؟   چیزی که من در این مدت برداشت کردم منافق کسی است که دروغ میگوید، در جلوی تو و هنگامی که پیش توست یک جور است که تو میخواهی و خود را مطابق میل تو نشان میدهد همسو و هم جهت ، و در نبود تو ذات واقعیش هویدا می شود، رذل میشود ، هرزه میشود، و در آن هنگام به تو میگوید که تغییر کرده است و تغییرش رو به تعالی بوده است ! چه کسی هست که تغییر خود را رو به تعالی نداند؟ همه فکر میکنند به سوی متعالی شدن در تغییرند. اما نمی دانند که اینان به ذات خراب خود باز می گردند

هر کسی کو دور ماند از اصل خویش

باز جوید روزگار وصل خویش

این بیت مولانا هم بازگشت انسان ها به ذات درونی خود را اثبات می کند .

در مقابل منافقین صادقین هستند که در آیه اول سوره مائده آمده است که کسانی که ایمان آورده اید به وعده های خود عمل کنید. و اوج زیبایی آن در ایه بیست و سوم سوره احزاب است که از میان مومنان هستند مردانی که به عهد خود وفا کرده اند و در راه خدا جان داده اند و برخی دیگر منتظر هستند و آنها هرگز از عهد و پیمان خود باز نخواهند گشت.

از پیامبر اکرم (ص) نقل شده است که:

هر کسی که علیه دیگری شهادت دروغ بدهد، در روز قیامت، به زبانش آویزان می‌شود و با منافقان، در پایین‌ترین طبقه دوزخ خواهد بود.

و این اتفاق درست در پاییز سال نود و دو برای من افتاد و شخصی مرا به دروغگویی متهم کرد در حالی که خود دروغ گفته بود.

همچنین در حدیثی از امام صادق (ع) آمده  است که:  همانا منافقان در پست‌ترین مرتبه آتش جاى دارند»، اگر وضع کسى که خلاف وعده عمل کرده است، چنین باشد که کیفرش کشیده شدن به پست‌ترین مرتبه دوزخ است،

الهی مرا قدرتی عطا کن که زندگی کنم چنانکه تو می پسندی و بمیرم در راهی که تو دوست دار آنی.  بر عهد خود وفا دارم و برای فوق لیسانس رشته فلسفه غرب با گرایش فلسفه دین اقدام خواهم کرد، نمیخواهم جاهل بمیرم.

 

شهریور 95

آراسپ کاظمیان

 

همچنین ببینید

آخرین پست دشمنی با روانشناسی

دیالوگ نفس عاقل من با نفس احساسی من زود باش آراسپ امروز ۱۵ آبانه! یادته؟ …

۴ نظرات

 1. چه کسی شما را به چه دروغی در سال نود و دو متهم کرده است که بعد از این همه سال کینه اش را به دل دارید؟ آیا کینه از کسی داشتن خود از صفات بد و رذیله نیست؟

 2. آیا ریختن آبروی مومن از گناهان کبیره و صفات بد و رذیله نیست؟ فرضا او مومن هم دیگر نباشد، نامش را در این سایت نخواهید یافت…

  کینه از دل زدودن قلب بزرگی می خواهد و من مطمئن هستم روزی قلب من به آن حد بزرگ می شود که کینه ها را بزدایم.

  شیطان از دهان تو سخن می گوید !!!!

 3. شیطان چیه برادر ! من از اینستاگرم شما با سایتتان آشنا شدم. شما بیمار روانی مگر هستید که یک جا اینقدر خوب برخورد میکنید و در سایت خودتان اینگونه؟ مگر من دنبال نام آن شخص بودم؟؟؟؟؟؟
  اصلا به من چه ربطی داره. میخواستم کمکت کنم.

 4. شما روان شناسین؟ اگر بله، بله من بیمار روانی هستم. کسی که تو سایتش شعر فلسفی سهراب رو مینویسه که بسراغ من اگر می آیید پشت هیچستانم دیوانه است. دیگه. مگه هیچستان جایی هست که پشت و رو داشته باشه. اگر روانشناس هستید این سایت اعصاب شما رو به هم میریزه و انرژی منفی بهتون میده پیشنهاد میکنم برین و به نظریات پوسیده حیواناتی مثل فروید و یونگ بپردازید. مگر من درخواست کمک از کسی کردم؟ کجای پیام من این رو القا میکرد. اون همسر دوستم که طلاق گرفت شوهرش رو از دست داد و الان کنج مطب نشسته داره از همین ضمیر ناخودآگاه یونگ و غیره واسه بدبخت تر از خودش ها میگه، اونی هم که به من گفت گرگی شده خودشیفته ، الان بچه است و فقط نوک کوه یخ رو می بینه ، ده سال دیگه میفهمه چی رو از دست داده بوده. شما این وسط چی کاره ای من نمیدونم.
  کسی که تفکرات دو هزار و پانصد ساله افلاطون و سقراط که مو لای درزشون نمیره با فلسفه و حکمت ابن سینا و سهروردی و ملاصدرا و علامه طباطبایی و دکتر دینانی و هانری کوربن و تمام ائمه شیعه پشت سرشه از نظر فکری کم نمیاره که نیاز به کمک داشته باشه. شما برین نظریه غرایض جنسی فروید رو مطالعه بفرمایید. ضمنا این دفعه دیگه میخوام از روانی بودنم کم کنم و کامنت هات رو تو سایت منتشر نکنم. پس خیلی زحمت نکش و کامنت نذار، بسلامت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.